fbpx

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich – 8 km od agroturystyki Pustelnik (ok. 5 drogą przez las).

Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba.

Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka. Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Zielone Jeziorko leży na wysokości ok. 555 m n.p., Purpurowe Jeziorko ( Czerwone Jeziorko) leży na wysokości ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) 635 m n.p.m., a najwyżej położone Czarne Jeziorko na ok. 730 m n.p.m.

Do Kolorowych Jeziorek dochodzimy zielonym szlakiem z Wieściszowic na Wielką Kopę. Jeziorka znajdują się ok 5 km od naszego gospodarstwa agroturystycznego. Mogą Państwo skorzystać z oferty noclegowej naszego gospodarstwa i wybrać się w pieszą lub rowerową wycieczkę na jeziorka.

 

DANE KONTAKTOWE

Kolorowe Jeziorka
Wieściszowice
58-410 Marciszów

gsm + 48 883-302-055

 kontakt@kolorowejeziorka.pl
Kolorowe Jeziorka

JAK DOJECHAĆ

 

Poprzedni wpis
Zamek Czocha
Następny wpis
Kościół pw. Wniebowzięcia Pana Jezusa w Domanowie

Zobacz także

9 maj – Warsztat Głębokiej Transformacji

Trasy narciarskie

Rezerwat "Głazy Krasnoludków"

Rezerwat “Głazy Krasnoludków”

Giełda Staroci - Wałbrzych

Giełda Staroci w Wałbrzychu

Menu