fbpx

Pałac w Wojanowie. W Dolnie Pałaców i Ogrodów

Pałac w Wojanowie – 23 km od agroturystyki Pustelnik

Historia

Pierwsze wzmianki o dobrach w Wojanowie pochodzą z końca trzynastego wieku. W 1607 roku Nickel von Zedlitz und Nimmersath wybudował nowy, renesansowy Pałac w Wojanowie. Już w 1643 r. w czasie wojny trzydziestoletniej renesansowy dwór Zedlitzów spalili Szwedzi, a odbudowany dwór otrzymał już wystrój barokowy, choć wykorzystano do jego wzniesienia zachowane mury i elementy renesansowego dworu. Karl Ike w latach 1832-1834 dokonał przebudowy obiektu, która nadała pałacowi w Wojanowie jego współczesny wygląd. Przebudowy dokonano w stylu neogotyckim, a dokładniej w jego klasycystycznej, wczesnej odmianie.

Architektura

Trójkondygnacyjny Pałac w Wojanowie założono na planie prostokąta, z narożnymi okrągłymi alkierzowymi wieżami. Bryłę nakryto stromym dachem namiotowym. Pałac zachował od strony ogrodu rozległy taras z bocznymi szerokimi schodami. Zabudowę flankują po obu stronach oranżerie połączone z pałacem krytymi przejściami. Przed pałacem znajduje się duży dziedziniec z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i oficyną mieszkalną. Całość otoczona jest kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym.

Współczesność:

Kompleks pałacowo-parkowy w Wojanowie został gruntownie odrestaurowany w latach 2005 -2007. To jedna z największych rewaloryzacji zespołu pałacowego w Polsce w tym dziesięcioleciu. Dawny blask odzyskał bowiem nie tylko renesansowy dwór, ale również wszystkie obiekty dawnego majątku ziemskiego oraz romantyczny park krajobrazowy.
Stajnia, spichlerz, oficyna, wozownia i stodoła zmieniły całkowicie swoje pierwotne funkcje. Powstał tu ekskluzywny obiekt konferencyjno – wypoczynkowy oferujący ponad 200 miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie, dwie restauracje, kawiarnię, winiarnię, bar ogrodowy, dwa ogrody restauracyjne i herbaciarnię.
Obiekt wyposażony jest w bogate zaplecze sportowo-rekreacyjne, m.in. korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, basen, jacuzzi, sauny, fitness, gabinety odnowy biologicznej, sale ćwiczeń, itp.
W parku wybudowano nowe altany i fontannę, założono klomby, odtworzono historyczne ścieżki i promenady spacerowe.

Szczegóły można znaleźć pod adresem:Pałac w Wojanowie

JAK DOJECHAĆ

Poprzedni wpis
Zamek w Karpnikach w Sudetach
Następny wpis
Zamek Czocha

Zobacz także

Festiwal Kwiatów i Sztuki na Zamku Książ

Festiwal Kwiatów i Sztuki na Zamku Książ

Szlak rowerowy

Obwodnica Dolomitowa

Wodne Centrum Rekreacji – Świebodzice

Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze

Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze

Menu