Ruiny zamku Bolczów – 13 km od agroturystyki Pustelnik
Historia
Imponujące kamienne mury jednej z najpiękniejszych sudeckich ruin wkomponowane zostały w skaliste podłoże wzgórza (około 500 m.n.p.m) porosłego bukową knieją.
Początki zamku związane są z dworzaninem Bolka II Świdnickiego, Clericusem Bolcze, który w 1375 roku wzniósł w tym miejscu swoją siedzibę. Kamienną warownię po raz pierwszy zniszczono w czasie wojen husyckich. W XVI wieku kupił ją i odbudował dworzanin polskiego króla Zygmunta Starego, Justus Decjusz, który inwestował w górnictwo miedzi. Później Bolczów należał do Schaffgotschów. Ponownie (i trwale) zniszczono go w czasie wojny trzydziestoletniej, gdy Szwedzi szukali w tym miejscu skarbów. W XIX wieku zamek częściowo zrekonstruowano, a malownicze ruiny zwiedzili miedzy innymi król pruski Fryderyk Wilhelm III i caryca Aleksandra. Do twierdzy wchodzi się przez drewniany mostek i kamienną bramę. Z najwyższego punktu ruin roztaczają się (szczególnie zimą) widoki na Rudawy i okolice Janowic.
Współczesność
Zamek Bolczów jest malowniczą ruiną położoną na Szlaku Zamków Piastowskich. Do czasów współczesnych dobrze zachowały się XVI-wieczne mury barbakanu, basteja, brama wjazdowa, pozostałości murów obwodowych oraz średniowiecznego budynku mieszkalnego z reliktami wejścia i dwoma otworami okiennymi. Całe założenie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie późnym popołudniem, kiedy południowe partie murów “złocą” się pod wpływem padających na nie pod ostrym kątem promieni słonecznych. Ruiny warowni są popularnym miejscem wycieczek. Obecnie zamek jest własnością Lasów Państwowych oddaną w użytkowanie Stowarzyszeniu “Mieszkańcy Gminie” z Mniszkowa. Zamek wchodzi w skład powstałego w 2008 r. Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.
Wstęp wolny.