fbpx

Zamek Bolków – 8 km od agroturystyki Pustelnik

Historia

Zamek Bolków położony jest na wysokiej górze (Zamkowe Wzgórze 396 m n.p.m.,), której zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysokości wynosi 90m), a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Składa się on z dwóch części: wewnętrznej, starszej części zbudowanej w stylu gotyckim, oraz części zewnętrznej dodanej w epoce renesansu. Zamek Bolków powstał pod koniec XIII w. i należał do książąt świdnickich. Po wygaśnięciu dynastii Piastów przeszedł w ręce czeskie. Ostatecznie po wielu ówczesnych bojach(związanych także z walkami o zamek) w wieku XVI został przekazany biskupowi wrocławskiemu, który dobudował część renesansową.
Od 1703 r. do 1810 r. należał wraz z miastem do cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji dóbr popadł w ruinę. Stał się jednak od razu popularnym miejscem wśród zwiedzających i został dostosowany do potrzeb turystycznych – stworzono bazę noclegową, zabezpieczono i wyburzono niebezpieczne fragmenty.
Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest wieża z dziobem (wieża dziobowa albo klinowa). Jest ona jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce.

Współcześnie

Obecnie głównymi atrakcjami zabytku są małe Muzeum Regionalne (oddział placówki w Jeleniej Górze) ze zbiorami etnograficznymi i historycznymi oraz wieża klinowa z punktem widokowym (na Pogórze, Bolków, Świny). Latem odbywają się tu turnieje rycerskie oraz edycje słynnego nawet poza Polską festiwalu rocka gotyckiego Castle Party.
Obecnie jest jednym z głównych miejsc gdzie urządzane są współczesne turnieje rycerskie.

Poprzedni wpis
Chełmiec
Następny wpis
Zamek Świny – ruiny

Zobacz także

Muzeum Sentymentów – Kowary

Karczma Kamienna – Czarny Bór

Kawiarenka Smaków – Sokołowsko

Osówka

Osówka

Menu