Zamek Chojnik – 42 km od agroturystyki Pustelnik
Zamek Chojnik jest awangardą Pogórza Karkonoskiego, a zarazem wysuniętą enklawą (80 ha) parku narodowego. Granitowe wzgórze ze skalnymi urwiskami porasta wspaniały las regla dolnego z bukami i jaworami, w którym żyją między innymi muflony. Przyrodnicze walory Chojnika przybliża specjalna ścieżka dydaktyczna.
Historia
Potężną murowaną warownię wzniósł w połowie XIV wieku nad przepaścią na Chojniku w miejscu zameczku myśliwskiego książę świdnicko – jaworski Bolko II Mały, a wdowa po nim oddała zamek Gotsche II Schoffowi. To właśnie ród Schaffgotschów powiększał i umacniał twierdzę. Najprawdopodobniej w 1410 roku na dziedzińcu postawiono pręgież. obiektu nigdy nie zdobyły obce wojska. Gdy 31 sierpnia 1675 roku zamek spłonął od uderzenia pioruna nie podjęto się już odbudowy. Opuszczona warownia popadła w ruinę.
Na przełomie XVIII i XIX wieku malownicze średniowieczne ruiny stały się celem pierwszych turystycznych wycieczek. W 1800 roku odwiedził je między innymi późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, Quincy Adams, a z polskich turystów wspomnieć wypada choćby Wincentego Pola czy Izabelę Czartoryską. Gości witano trąbieniem na rogach i wystrzałami armatnimi, których echo długo niosło się na pogórzu.
Współczesność
Do dziś zachowały się mury korpusu zamku górnego z cylindryczną wieżą, dwa pierścienie murów obronnych i dziedziniec, na którym stoi pręgież.
Zamek Chojnik jest dobrze zachowany i doskonale nadaje się na weekendowe zwiedzanie. Zamek stoi na 627 metrowej górze, opierając się od południa na Piekielnej Dolnie. Na zamek najlepiej dojść z Sobieszowa, mając do dyspozycji trzy szlaki.
Zamek Chojnik jest świetnym punktem widokowym na wyższe partie Karkonoszy, pogórze i Kotlinę Jeleniogórską.
Szczegóły na stronie Zamek Chojnik
JAK DOJECHAĆ