fbpx

Zamek Czocha – 70 km od agroturystyki Pustelnik

Zamek Czocha to obronny zamek graniczny, położony w miejscowości Sucha, w gminie Leśna, nad zalewem Leśniańskim, na Kwisie.


Historia

Zamek wybudowano prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Jedni przypisują jego założenie królowi czeskiemu Wacławowi II, – inni – Wacławowi III a jeszcze inni – brandenburskim margrabiom Askańczykom. Przez pierwsze dziesięciolecia swego istnienia zamek Czocha pełnił rolę placówki obronnej na granicy Łużyc z polskim Śląskiem. Później stracił tę funkcję, stając się prywatną rezydencją. Z jego historią najdłużej związane były rody łużyckich magnatów von Nostitz oraz von Uchtritz. Ostatni (do końca II wojny światowej)właściciel rezydencji, tajemniczy magnat tytoniowy Ernst Gutschow, pozostawił po sobie bezcenne skarby ( miedzy innymi kilkaset ikon), w tym w większości rozkradzione zaraz po wojnie przez przedstawicieli miejscowych władz.

Architektura

Eklektyczny styl zamku to wynik przeprowadzonej w duchu gotyku przebudowy z początku XX wieku. Choć zwiedzając twierdzę, ogląda się właściwie ślady dawnej świetności, trzeba przyznać, że mizerne pozostałości niegdysiejszego splendoru robią duże wrażenie.


Współczesność
Twierdza Czocha, do początku lat 90-tych XX wieku była niedostępna dla zwykłych śmiertelników (znajdował się tu wojskowy dom wypoczynkowy). Ten potężny i jednocześnie bardzo urokliwy zamek, jest nie tylko udostępniany do zwiedzania, turystom, którzy go odwiedzają oferuje o wiele więcej, z miejscami noclegowymi włącznie.

JAK DOJECHAĆ

Poprzedni wpis
Pałac w Wojanowie. W Dolnie Pałaców i Ogrodów
Następny wpis
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Zobacz także

Kościół św. Katarzyny Marciszów

Ruiny zamku Cisy

Ruiny zamku Cisy

Rezerwat "Głazy Krasnoludków"

Rezerwat “Głazy Krasnoludków”

Góry Kamienne

Góry Kamienne

Menu