fbpx

Zamek w Karpnikach w Sudetach

Zamek W Karpnikach – 21 km od agroturystyki Pustelnik

Historia

Powstanie zamku w Karpnikach wiąże się z fundacją księcia Bolesława IV lub Henryka Brodatego. W latach 1426-1427 zamek został zniszczony przez husytów. Jeszcze w XV wieku wzniesiono nowy obiekt warowny. W 1822 r., nabył go gubernator Nadrenii książę Wilhelm Pruski, młodszy brat króla Fryderyka Wilhelma III, który urządził tu swoją letnią rezydencję. Następna przebudowa pałacu przeprowadzona została w pierwszej połowie XIX w.
Pałac otrzymał wówczas neogotycki wystrój architektoniczny i romantyczno-obronny charakter. Powstał wokół pałacu park przypisywany ogrodnikowi Walterowi z Bukowca, który pod kierunkiem hrabiny Reden oraz księżnej Marianny przekształcił założenie w Karpnikach w park krajobrazowy. Zamek w Karpnikach był często odwiedzany przez cesarza Wilhelma, zwłaszcza w jego młodzieńczych latach. Bywał tu także kilkakrotnie car rosyjski Mikołaj I.

Architektura:

Neogotycki zamek w Karpnikach jest budowlą trzykondygnacyjna, założoną na planie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem. Z średniowiecznej budowli, tj. z IV ćw. XV w. pozostała jedynie cylindryczna wieża. Elementy renesansowej dekoracji zachowały się w bogato rzeźbionych portalach, obramienia okien dolnej kondygnacji, kilka profilowanych obramień drzwiowych, sztukaterie izby przybramnej, sklepienia kondygnacji parterowej oraz fragmenty niedawno odsłoniętej polichromii ściennej. W kilku pomieszczeniach zachowały się fragmenty XIX-wiecznego wystroju. W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania folwarczne sąsiadujące z rozległym parkiem krajobrazom.

Współczesność:

Obecnie w zamku w Karpnikach mieści się hotel oraz restauracja.
Szczegóły na stronie Zamek w Karpnikach

JAK DOJECHAĆ

Poprzedni wpis
Kościół św. Katarzyny Marciszów
Następny wpis
Pałac w Wojanowie. W Dolnie Pałaców i Ogrodów

Zobacz także

Trasy narciarskie

Dni Bolkowa

“Ostre” strzelanie – Czarny Bór

Karczma Kamienna – Czarny Bór

Menu