fbpx

Zamek Świny – 10 km od agroturystyki Pustelnik

Zamek Świny to ruiny zachowane w całkiem niezłym stanie mieszczące się nieopodal Bolkowa na jednym z wzgórz na Pogórzu Kaczawskim.

Historia

Pierwotnie na tym miejscu stał gród, zapewne już w X w. Za czasów piastowskich znajdowała się tu jedna z najstarszych kasztelanii w Polsce. Jej założenie przypisuje się nawet Mieszkowi I. W XIII wieku obiekt stracił na znaczeniu, a warownię na wzgórzu otrzymali rycerze z barwnego słowiańskiego rodu Świnków ( potem von Schweinichen), słynącego z długowieczności i zamiłowania do wina. W tym czasie utworzono dziedziniec obwiedziony murem obronnym oraz wieżę W połowie XIV wieku na miejscu grodu zbudowano kamienną wieżę mieszkalno – obronną, otoczoną murem. W praktyce pełniła ona z powodzeniem rolę quasi-zamku, ale ze względu na panujące ówcześnie zakazy Świnkowie będąc rycerzami nie mogli mieć prywatnego zamku.

W XVII w. zamek został przystosowany do bieżących potrzeb wojennych i mieszkaniowych i stał się mieszaniną pałacu z fortyfikacjami. Niestety w 1769 r. został opuszczony i popadł w ruinę. Osiemdziesiąt lat później huragan powalił część murów. Dodatkowo w 1876 r. został zniszczony przez pożar. Od tego czasu zostały dokonane tylko prace zabezpieczające ruiny.
W czasie drugiej wojny światowej twierdzę zajęli hitlerowcy, adaptując ją na magazyny broni produkowanej w podziemnych fabrykach. Po wojnie Zamek Świny popadł w jeszcze większą ruinę.

Współczesność

Mimo wielu lat zaniedbań ruiny Zamku Świny zachowały się w dobrym stanie i można sobie nawet wyobrazić odbudowę warowni. Zamek jest własnością prywatną. Prace konserwatorskie i zabezpieczające przeprowadzono w latach 30-tych i 60-tych XX w.W chwili obecnej zamek jest jedną z ładniejszych ruin na Dolnym Śląsku. Ciekawostką są zachowane dekoracje – zarówno tak interesujące jak tarcza rodowa Świnków, namalowana nad portalami bramnymi, jak i dekoracje tylko częściowo związane z historią zamku, a mianowicie malowane postacie szlachty, wykonane najprawdopodobniej przez żołnierzy Wermachtu, a więc pochodzące z czasów II Wojny Światowej.

Wstęp wolny

Poprzedni wpis
Zamek Bolków
Następny wpis
Zamek Książ – Wałbrzych

Zobacz także

Drugi Wymiar Akademii Awatara – Jogowofitnessowy camp

Quady – Czarny Bór

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Karczma Kamienna – Czarny Bór

Menu